Prezentované knihy
Fabian, P.: Muž, ktorý padol do trhliny, ale nie na hlavu, 2016, 368 s.
Peter Luha, člen prvej československej himalájskej expedície, sa po páde do trhliny stane nezvestným, ale nie mŕtvym. Zabudne, kým bol, v novom živote sa však nestratí. Následky úrazu spôsobia, že jeho myseľ nadobudne nezvyčajnú schopnosť. Zároveň záhadne dokáže pomáhať zvieratám, čo ho neraz vytrhne z najhoršieho. Na svojej púti na spôsob Forresta Gumpa zasahuje do dejín. Pomôže dolapiť palestínskych únoscov na olympiáde v Mníchove, Rubikovi naznačí, že by mal radšej myslieť na kocku ako brigádovať na letisku, spôsobí zvrat vo vojne o Falklandy...
V tomto príbehu sa neuveriteľné stáva skutkom. Neznámy Slovák hýbe svetom.
Krno, S.: Nepál v monzúnovom šate, 2017, 160 s.
Cestopis zaznamenáva zážitky, postrehy a úvahy zo štyroch výprav na konci monzúnového obdobia, ktorému sa komerční trekári vyhýbajú ako čert svätenej vody. Pred nástupom azúrového neba panuje v Himalájach pokoj. Niektoré horské osady čakajú na začiatok turistickej sezóny, ale iné žijú šťastne a sebestačne aj bez ekonomickej pomoci pohodlných dovolenkárov. Autor kráčal pod trojicou osemtisícoviek, pod Annapurnu, Manaslu a Dhaulágirí a údolím Rolwāling Himāl. Navštívil národný park Langtang pri tibetských hraniciach, v ktorom sa snúbi vlhký les so suchou planinou, snehom a ľadom pokrytými štítmi a strmým ľadopádom. Nevynechal oblasť epicentra zemetrasenia v roku 2015, ktoré zničilo tisíce ľudských osudov, domov, ciest, chodníkov, mostov a historické pamiatky.
Záver knihy prináša vecné poznatky o náboženských, filozofických, historických a politických pohyboch Nepálu a o jeho prírodnej, etnickej a kultúrnej pestrosti.
Krno, S.: Cestou-necestou za polárnym slnkom, 2017, 176 s.
Autor zaznamenáva výpravy v škandinávskom kultúrnom priestore. Prináša živé zážitky z putovania. Čitateľovi ponúka zážitky a úvahy z pešieho prechodu vnútrozemím celého Islandu, najvyšších hôr Nórska, švédskeho Laponska a zo zapolárnych ostrovov ako Grónsko, Špicbergy a Jan Mayen. Obrazy krajín a vlastné zážitky spája s výpoveďami spisovateľov, ktorých očarila Škandinávia. Veľa priestoru venuje starej sámskej a severogermánskej mytológii. Prináša mnoho zaujímavých zemepisných, historických, literárnych a etnografických faktov. V uvedenom regióne sa vie pohybovať.
Kniha chce osloviť predovšetkým náročnejších čitateľov širokého vekového spektra, ktorí sa vyhýbajú bedekrom a ktorí siahajú po cestopisoch, v ktorých sa ľudský príbeh spája s prírodno-estetickými, historickými literárnymi a filozofickými súvislosťami.
Krno, S.: Od Atlantického oceánu po Egejské more, 2017, 176 s.
Cestopis zaznamenáva päť výprav v stredomorských krajinách. Prináša živé zážitky z putovania. Všíma si prírodné, historické a kultúrne súvislosti. Čitateľa sprevádza po sedemsto kilometrov pyrenejskom hrebeni, pamiatkami a horami Korziky, na ktorej štyritisíc rokov staré kamenné tváre vo Filitose boli objavené štvrťtisícročie potom, čo prvý Európan pristál na Veľkonočnom ostrove s obrovskými sochami Moai, Centrálnymi Apeninami, talianskymi Dolomitmi, rakúskymi Alpami, moravskými a slovenskými Karpatmi.
Posledná kapitola spája zážitky z putovania po gréckych končiaroch a pamiatkach od Olympu po Krétu s bohatou mytológiou. Zamýšľa sa nad dedičstvom antiky, prastarým a súčasným Gréckom a vzťahu Európanov k nemu.
Krno, S.: Zo slnečného Balkánu do srdca Európy, 2017, 176 s.
Cestopis zaznamenáva štyri výpravy na Balkán. Autor prináša živé zážitky z putovania. Všíma si prírodné, historické a kultúrne súvislosti. Čitateľa sprevádza tisícdvesto kilometrov dlhým súvislým prechodom hrebeňov piatich najvyšších bulharských pohorí (Rodopy, Pirin, Rila, Vitoša a Stará planina).
Bývalú Juhosláviu vykreslil po skúsenostiach s hrebeňovkou začínajúcou v Splite a končiacou na Orave, ktorú uskutočnil pred občianskymi vojnami. Prináša obrazy z Dalmácie, Slovinska, východného Rakúska a slovenských Karpát. Opisuje tiež etapovité jachtárske preteky po Jadranskom mori. Zobrazuje život vnútri slovenskej posádky, ale medzi ostatnými súťažiacimi družstvami reprezentujúcimi štrnásť štátov. Záver knihy je venovaný súčasnej Čiernej Hore. Zachycuje súvislý prechod štvorice pohorí Durmitor, Sinjajevina, Bjelasica a Komovi.
Náhľad fotografií zo zložky Krstená knižka